Financování kogenerační elektrárny 0,8 MWe na bázi tepelného zplyňování ve výši 76 mil. CZK.

VGD Corporate Finance bylo exklusivním finančním poradcem a partnerem při zajištění projektového financování rekonstrukce kogenerační elektrárny 0,8 MWe na bázi tepelného zplyňování biomasy (dřevní štěpky) ve výši 76 mil. CZK.

VGDCF disponuje největším týmem v oblasti projektového financování, který zajišťuje pro své klienty komplexní řešení od projektového a provozního financování až po případné podnikové restrukturalizace.

Manažer transakce Petr Beránek uvedl: „Bývaly doby, kdy projektové financování v energetice bylo relativně snadné – přiměřené množství regulace vytvářelo dlouhodobě předvídatelné prostředí. V dnešní situaci je to náročná disciplína se spoustou rizikových aspektů. Jsem rád, že se nám v tomto prostředí spolu s klientem a bankou podařilo nalézt funkční řešení.“

Projekt kogenerační elektrárny s instalovaným elektrickým výkonem 0,8 MW a tepelným výkonem 1,172 MW se nachází v průmyslové zóně u Teplic v podhůří Krušných hor. Kogenerační jednotka bude napájena syntetickým plynem, vyrobeným ve vlastním palivovém kombinátu zplyňováním biomasy – dřevní štěpky a dřevěného odpadu z výroby v průmyslové zóně. Vyrobená elektrická energie bude dodávána do distribuční sítě a teplem budou zásobováni odběratelé v průmyslové zóně. Dřevěné uhlí, vzniklé v procesu zplyňování, bude prodáváno na volném trhu.

Bankovní seniorní projektové financování, poskytnuté Poštovou Bankou do výše 76 mil. CZK, se po dokončení a komerčním spuštění projektu překlopí z fáze financování výstavby do dlouhodobě amortizovaného úvěru.

Petr Horák ze společnosti Team ENERGO, investora projektu, k transakci uvedl: „Když nám tým VGD Corporate Finance pomohl s financování tohoto projektu, uvolnila se nám tím kapacita pro náš hlavní byznys – můžeme se věnovat vyhledávání, přípravě a realizaci dalších projektů“.

Team ENERGO je investiční skupina profesionálů v energetice v čele s Petrem Horákem z Brna. Skupina se zaměřuje na český a slovenský trh, kde vyhledává investiční příležitosti v lokální energetice. Cílový obor zahrnuje zejména komunální energetiku, ostrovní energetické procesy a kogenerace s využitím syntetického plynu. Skupina rovněž odkupuje a revitalizuje nefungující energetické projekty.

Transakce byla úspěšně dovršena v dubnu 2018.